tsa

Podologia

PODOLOGIA

  • Podologia to nauka o kończynach dolnych, badająca wszystkie tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Podolog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian skórnych i płytki paznokciowej na stopach.

    Pedicure podologiczny to kompleksowy zabieg profilaktyczny obejmujący płytkę paznokciową oraz skórę stóp pacjenta.

    Zabieg składa się z kilku etapów:

    • Fachowe skrócenie i opracowanie płytki paznokciowej przy pomocy odpowiednio dobranych frezów

    • Precyzyjne usunięcie zrogowaciałego naskórka na całej powierzchni stóp przy pomocy sterylnych narzędzi podologicznych

    • Aplikacja medycznych preparatów pozabiegowych

    • Zalecenia domowe i instruktaż pielęgnacyjny

    Pedicure podologiczny pozwala na utrzymanie stóp w zdrowiu, jak i zapobieganiu powstawaniu zmian patologicznych. Leczniczy pedicure poradzi sobie z takimi przypadłościami jak bolesne problemy stóp, odciski, modzele, nagniotki czy wrastające paznokcie.

    Opracowanie podeszwowej strony stóp polega na usunięciu nadmiaru zrogowaciałego naskórka przy pomocy skalpela lub dłuta podologicznego odpowiednio pod kątem zmian na stopach, takich jak:

    Pękające pięty – to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.

    Odciski – Są to twarde miejsca powstałe na skutek tarcia oraz trwałego, punktowego ucisku. Na skutek tarcia za sprawą niewygodnego obuwia albo na skutek ucisku kości (od spodu) tkanka skórna zaczyna się bronić i robi się coraz twardsza aż powstanie grube miejsce rogowe przekształcające się w następnym stadium w bolesny odcisk.

    Modzele – to ogniska nadmiernego zgrubienia warstwy rogowej naskórka, które powstają w następstwie ciągłego tarcia lub ucisku, jako reakcja obronna organizmu na uraz. Na skutek przewlekłego ucisku dochodzi bowiem do niedostatecznego ukrwienia skóry i jej obumarcia, a wytworzona warstwa rogowa naskórka nie ulega złuszczeniu i narastając, tworzy twardą oraz grubą warstwę ochronną.

    Brodawki – są łagodnymi zmianami grudkowymi o nierównej powierzchni, obejmującymi skórę lub błony śluzowe. Są powodowane przez wirusy brodawczaka ludzkiego.

    Opracowanie paznokci dystroficznych obejmuje obcięcie i oczyszczenie paznokci zmienionych chorobowo jak grzybica i onycholiza paznokci, jak również rekonstrukcja paznokci oraz leczenie wrastających lub wkręcających się paznokci za pomocą klamer metalowych bądź plastikowych.

    Onycholiza – to choroba paznokci, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od jej łożyska.

    Grzybica paznokci – to inaczej grzybicze zakażenie paznokci. Zakażony paznokieć traci swe różowe zabarwienie, ulega pobruzdowaniu i łatwo się kruszy. Naskórek pod zgrubiałym i popękanym brzegiem płytki ulega nadmiernemu rogowaceniu.

    Rekonstrukcja paznokcia – polega na odbudowaniu płytki paznokciowej nadając jej naturalny kształt.  Zwykle zabieg ten stosuje się na paznokcie, które uległy deformacji, odklejeniu od łożyska, w trakcie terapii leczniczej, po uszkodzeniu mechanicznym paznokcia, łamliwych i rozdwajających się. Do rekonstrukcji wykorzystywane są specjalistyczne masy podologiczne działające grzybobójczo i bakteriobójczo. Paznokcie odzyskują naturalny kształt i kolor, i są dodatkowo chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

    Wrastający paznokieć – stan chorobowy, w którym na skutek ucisku zdeformowanej płytki paznokcia dochodzi do przerwania ciągłości naskórka tkanek otaczających oraz wbicia się jej bocznych części w wał paznokciowy. Ból o różnym nasileniu powodujący dyskomfort, może prowadzić do utrudnionego poruszania się i funkcjonowania. Leczenie wrastającego paznokcia polega na założeniu odpowiedniej klamry Na paznokieć – metalowej lub plastikowej.

    Klamry metalowe na wrastające paznokcie.

    Klamra plastikowa na wrastające paznokcie.

Kontakt

ul. Wojska Polskiego 12/8, 32-500 Chrzanów
508 204 912